گلسنگ ها نقش بسزایی در کاهش ریزگردها دارند | MYCO-LICH

گلسنگ ها نقش بسزایی در کاهش ریزگردها دارند

ShareThis
تهران - استادیار سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت: گلسنگ ها با تثبیت خاکی که در آن می رویند، نقش بسزایی در کاهش ریزگردها دارند.

ˈ محمد سهرابی ˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: چند سالی است که بخش زیادی از کشور درگیر پدیده ریزگرد شده و برخی سازمان های متولی به منظور جلوگیری از بروز گرد و غبار دست به یک سری اقدامات می زنند که یکی از آنها ˈ مالچ پاشی ˈ است.

وی اظهار داشت: مالچ هاي زيستي در واقع پوشش های "بیوپلیمری" هستند که با گذشت زمان فلور ميكروبي خاك را تغيير داده و روند رشد طبیعی گونه های گیاهی منطقه را مختل می کنند که می تواند در طولانی مدت مشکلاتی را برای محیط زیست و طبیعت به وجود آورد.

سهرابی ادامه داد: همچنین این پوشش ها باید هر سال یا هر دو سال یکبار تمدید شوند این در حالی است که هزینه استفاده از آنها بسیار بالاست و متاسفانه در مقابل نور و اشعه یو وی هم مقاومت بسیار کمی دارند.

استادیار سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تاکید کرد برای مقابله با پدیده ریزگردها باید به سمت استفاده از عناصر طبیعی برای پایداری خاک برویم تا پوسته های زیستی تولید کنیم که استفاده از گلسنگ یکی از این روش هاست.

وی گفت: اهمیت گلسنگ ها در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا تا جایی است که از آن به عنوان معیار سنجش هوای پاک استفاده می کنند ، یعنی اگر در منطقه ای گلسنگ وجود داشته باشد آن منطقه از نظر زیست محیطی مشکلی ندارد و دارای هوایی پاک است.

سهرابی افزود: تاکنون فهرست۸۰۰ گونه گلسنگ در ایران شناسایی شده و پیش بینی می شود بیش از ۲۵۰۰ گونه گلسنگ در کشور وجود داشته باشد.

وی اظهارداشت: متاسفانه امروز چرای بی رویه دام موجب از بین رفتن پوشش های گیاهی که نقش محافظ و نگه دارنده خاک را دارند، شده است از این رو با هر بارش و بادی خاک به هوا بلند می شود که نتیجه اش بروز پدیده ریزگرد است، البته شاید منابع اصلی ریزگردها تالاب های خشک شده باشد اما بدون شک از بین رفتن پوشش اولیه خاک هم می تواند منبع دیگر بروز این پدیده باشد.